Obec ZÁVIŠICE | Moravskoslezský kraj | Dnes je úterý 19. března 2024, svátek slaví Josef

Obec Závišice  Obec  Závišice

    Historie Závišic    
Aktuality ObÚ:
  • Hlášení místního rozhlasu z 21.02.2024                        
  • Velikonoční tvoření s minijarmarkem
  • Nabídky pracovních míst
  • Zápis do 1. ročníku ZŠ - 9.4.
  • Úplná uzavírka kruhového objezdu - Lubina
  • Zpravodaj Závišan - Březen
  • Informace o ukončení smlouvy - Pohostinství U Kremlů
  • 12. Zasedání zastupitelstva obce Závišice 12.2.
  • Zobrazit starší aktuality


  • Historie obce Závišice


    Obec Závišice nemá žádné hrady a zámky, ani svého zakladatele a přesto má velmi starou historii. Podle dochovaných záznamů je nejstarší vesničkou v novojičínském okrese. Její historie je však mnohem starší. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1354.

    Dobová pohlednice Závišic v letech 1939-1945
    Dobová pohlednice Závišic v letech 1939-1945

    Pověsti o založení obce

    První písemná zmínka o obci je z roku 1354. Přesnou dobu vzniku dnes už asi nezjistíme. K pojmenování i vzniku obce se pojí několik pověstí. Jedna z nich praví, že rozvodněná Sedlnička odnesla celou dědinu Tamovice na nové místo, kde se stavení zavěsila a lidé nově vzniklou osadu pojmenovali "Závěšice". Značnou část pobořených domků (chatrčí) velká voda tehdy odnesla o několik set metrů po proudu do hustého lužního porostu. Tam se trosky rozbitých domků zachytily (zavěsily). Po opadnutí vody je občané natahali nazpět do původní vesnice, domky postavili na novém místě a vzniklou osadu nazvali Závěšice. Pravdivost těchto pověstí dokládají po staletí trvající rodové vazby a citové vztahy občanů k původní vesničce Tamovice a ke kostelíku sv. Kateřiny a hřbitovu u tohoto kostelíku. Občané Závišic považovali kostel sv. Kateřiny v Tamovicích za "svůj" kostelík a hřbitov na kterém pochovávali své zesnulé za "svůj" hřbitov po celá dlouhá staletí, od vzniku vesničky Závišice až do r. 1935, kdy si vybudovali nový kostel a hřbitov uvnitř své vesničky.

    Jiná verze této pověsti dává zánik Tamovic do souvislosti s vpádem Tatarů v roce 1241. Proboření hrází rybníků u Ženklavy způsobilo zaplavení tatarského tábora a vesnice Tamovice, kterou níže zavěsily po proudu

    Někteří historikové uvádějí, že zakladatelem asi mohl být Záviš z Vikštejna. Dobová pohlednice Závišic r. 1949
    Dobová pohlednice Závišic r. 1949

    Dobová pohlednice kostela v Závišicích
    Dobová pohlednice kostela


    Koncem 1. pololetí 13. století se vesnička Závišice stala součástí malého panství tří obcí, které získal rytíř či zeman Siegfried od pána Arnodla z Hückeswagenu jako výsluhu za pomoc při přestavbě hradu Starý Jičín a stavbě nového hradu Hukvaldy, vybudovaného uvnitř nově osidlované oblasti. Tento majitel pak vybudoval ve vesničce Závišice kamennou tvrz, odkud své malé panství spravoval. Netrvalo však douho a poklidný rozvoj vesničky byl silně narušen. V roce 1256 byla vesnička Závišice (Závěšice) přičiněním olomouckého biskupa Bruno z Schauenburku, rozdělena říčkou Sedničkou na dvě části, část Dolní a část Horní. Dolní Závěšice připadly k hukvaldskému, tehdy již biskupskému lennímu panství, Horní Závěšice (dědičné) zůstaly nadále ve vlastnictví původního majitele. Od té doby každá část vesničky prožívala svou vlastní historii. Brzy nato se kostelík sv. Kateřiny se hřbitovem ocitl na území třetího, markraběcího panství štramberského. I za této složité situace si vesnička Závišice zachovala (udržela po staletí svou správní sídelní jednotu; měla jednoho fojta a "konšely", které volila celá vesnice, i když každá část patřila k jinému panství.

    Dalšími majiteli závišického dědičného panství byli postupně páni z Fulštejna, z Vikštejna, z Choltic, Puklinové z Pozořic a Skrbenští z Doloplaz, páni Černohorští, páni z Hustopeč a páni na Fulneku. Z Dolních (biskupských) Závěšic bylo vytvořeno "léno", které biskup pronajímal různým uživatelům. V letech 1427 až 1466 byla tato část vesničky přechodně v majetku husitských hejtmanů.

    V roce 1554 došlo k novému rozdělení vesničky, opět přičiněním olomouckého biskupa, na Velké (lenní) Závěšice a na Malé Závěšice (dědičné). Po začlenění malého závěšického panství do velkého panství fulneckého, závěšická tvrz ztratila svůj sídelní význam a byla zrušena. Areál tvrze byl pak využit jako panský dvůr a v pozdějších letech přeměněn na selská stavení. V roce 1839 byl majetek panství odprodán, na základě císařského dekretu, jednotlivým občanům. Obě části vesničky byly opět spojeny do jedné vesnice Závišice až po zrušení poddanství, k němuž došlo v roce 1850.



    Historické názvy obce Závišice

    V průběhu let se vystřídala celá řada názvů (Syfridsdorf, Zayfidsdorf, Zawischicze, Sigfridi Villa, Sawieschitz, Zawischice, aj.), v českých pramenech se dočteme Závišice, Závěšice i Závišovice. Počátkem 17. století byla ves rozdělena na díly Horní Závišice a Dolní Závišice. Roku 1836 byly z úředního příkazu přezvány Dolní na Velké Závišice a Horní na Malé Závišice, zvané též Závěšičky.


    Kostelík svaté Kateřiny v Tamovicích

    Kostelík sv. Kateřiny v Tamovicích
    Kostelík sv. Kateřiny v Tamovicích
    Ze stavebních památek je to především prastarý kostelík se hřbitovem, pocházející z konce 12. století v zaniklé vesničce Tamovice Tento kostelík a hřbitov byly po staletí, od vzniku vesničky Závišice až do r. 1935, filiálním kostelem pro Závišice. V období, kdy vesnička Závišice kostel ve vesničce neměla, sloužila občanům jako ohlašovna malá dřevěná zvonička na návsi.
    www.svata-katerina.cz/



    Historické památky

    Bludný balvan
    Bludný balvan

    Bronzový předmět
    Bronzový předmět
    Bludné balvany

    Vesnička Závišice se nachází v oblasti, která prošla pověstným čtvero zaledněním. Památkou na onu dobu jsou tzv. "bludné balvany", které "připluly" z dalekých severských oblastí. Na území dnešní vesničky hledal před mnoha tisíci léty svou potravu pravěký člověk-neandrtálec, který sídlil ve světoznámé jeskyni Šipka na blízkém Kotouči u Štramberka. Památkou na tuto dobu jsou kamenné nástroje, nalezené v roce 1976 historikem J. Fričem. Nalezeno bylo 281 kamenných nástrojů, z toho 81 z doby poslední fáze paleolitu (20.000 až 10.000 let před n.l.). Ostatní nalezené kamenné nástroje pocházejí z mladší doby kamenné-neolitu.

    Kupecká cesta

    Přes území Závišic vedla také jedna z větví prastaré kupecké (jantarové) cesty, která spojovala severní Baltické moře se slunným Středomořím. V blízkosti této kupecké cesty byl v roce 1954 nalezen prastarý kovový předmět z doby bronzové.


    Křtitelnice
    Křtitelnice

    Pozůstatky kamenné tvrze
    Pozůstatky kamenné tvrze

    Pozůstatky kamenné tvrze
    Pozůstatky kamenné tvrze

    Pozůstatky kamenné tvrze
    Situační plánek kamenné tvrze
    Doba římská

    Dále byly v roce 1900 nalezeny 3 staré mince z doby římské: stříbrný denár Antonia Pia z let 138 až 161 a dva velké bronzy Alexandra Severa z období let 222 až 235. Po zmíněné kupecké cestě, podle pověsti, putovali v 9. století slovanští věrozvěstové sv. Cyril a sv. Metoděj při své misijní cestě do Polska a Lužice. Památkou na tuto dobu je kamenný kvádr s vyhloubenou jamkou, nalezený v blízkosti katastru vesničky Závišic, který je považován za původní křtitelnici.

    V letech první Československé republiky byly v blízkosti bývalé kamenné tvrze objeveny dvě popelnicové mohyly. MUDr. Hrstka ze Štramberka na místě nálezu nasbíral velký (ohrabečný) koš zlámaných starých popelnicových nádob.

    Kamenná tvrz

    Po zřízení malého závišického panství koncem 1. pololetí 13. století, jeho první majitel vybudoval v Závišících kamennou tvrz, odkud pak své panství spravoval. Zbytky kamenných budov tvrze jsou zachyceny na obrázku.

    Velikost původní tvrze je znázorněna na starém situačním plánku, uloženém v zemském archivu v Brně. Ve stejném období jako tvrz, byl vybudován i středověký mlýn.


    Další historické památky

    Horní Mlýn
    Horní Mlýn

    Vápencový lom
    Vápencový lom na Hůrce

    Památná lípa
    Památná lípa

    Mlýnské kameny
    Mlýnské kameny

    Dolní Mlýn
    Dolní Mlýn
    Z dalších historických památek je to kupř. budova druhého (dolního) mlýna, dále pak mlecí kameny z malého domácího mlýnku na drcení obilí, zbytky vápencového lomu a památná lípa.



    Listina O vyproštění občanů Závišic z poddanství na vždycky

    Listina O vyproštění občanů Závišic z poddanství na vždycky
    Listina O vyproštění občanů Závišic z poddanství na vždycky
    Zachována jest také jedna ze starých listin O vyproštění občanů Závišic z poddanství na vždycky. Listina je datována 26.11.1850



    Kniha o Závišicích

    PAPRSKY SVĚTLA do dávných časů vesničky ZÁVĚŠICE - ZÁVIŠICE
    PAPRSKY SVĚTLA do dávných časů vesničky ZÁVĚŠICE - ZÁVIŠICE
    Název knihy: PAPRSKY SVĚTLA do dávných časů vesničky ZÁVĚŠICE - ZÁVIŠICE
    Autor: Oldřich Augustin Kuběna

    Obec Závišice vydala publikaci Oldřicha Augustina Kuběny (knižní vazba, vydání třetí, doplněné)
    Knihu si můžete zakoupit na obecním úřadě za dotovanou cenu 200,- Kč.

    KONTAKT
    Obecní úřad Závišice
    Závišice 115
    742 21 Kopřivnice
    tel.: +420 556 856 000
    e-mail: obec@zavisice.cz
               starosta@zavisice.cz

    Zobrazit všechny kontakty

    Facebook obec Závišice Instagram obec Závišice

    DOTACE
    Dotace poskytnuté obcí:
    Žádost o poskytnutí dotace na stavbu domovní čistírny odpadních vod (ČOV):
    Pravidla pro poskytování finančního příspěvku na Domovní ČOV (pdf) - platná od 1.1.2024

    Žádost o poskytnutí dotace (docx)


    Dotace, které čerpá obec:
    Dotace - Běžecké dráhy č. 117D815006825
    Dotace - Běžecké dráhy č. 117D815006825
    Projekt "Běžecké dráhy" byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

    Cyklostezka Závišice
    Naše obec čerpá finanční příspěvek v rámci projektu "Cyklostezka Závišice" (Reg. číslo: CZ.06.4.59/0.0/0.0/16_038/0007762), který je spolufinancován z EU, konkrétně z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). V rámci projektu dojde k vybudování a rekonstrukci cyklostezky skrze obec Závišice, přičemž spojí katastry obce Rybí a města Kopřivnice. Výstupem projektu tak souvislá značená cyklotrasa v celkové délce 3539 m.

    Obec Závišice - Moravskoslezský kraj
    Prohlášení o přístupnosti
    www.ZAVISICE.cz © 2024

    Česky | English | Deutsch