|
Poplatek - odpady podnikatelé 2025(zpráva ze dne 03.01.2025)
Informace pro podnikající právnické a fyzické osoby o zapojení do obecního systému odpadového hospodářství
Podle ustanovení § 62 odst. 2 zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech, mají podnikající právnické a fyzické osoby možnost předávat svůj odpad do obecního systému odpadového hospodářství na základě písemné smlouvy s obcí.
Podmínky smlouvy:
Smlouva o odvozu a likvidaci směsného a separovaného odpadu (papír, plast, sklo, kov) se uzavírá na příslušný kalendářní rok. Netýká se nebezpečného a biologického odpadu, jedlých olejů a tuků, textilu.
Cena za službu:
3.180 Kč/rok/nádoba
Možnosti úhrady:
- Jednorázově za celý rok:
3.180 Kč nejpozději do 31. 1. 2025
- Ve dvou splátkách:
První splátka: 1.590 Kč nejpozději do 31. 1. 2025
Druhá splátka: 1.590 Kč nejpozději do 31. 7. 2025
Způsoby platby:
- Hotově na Obecním úřadě Závišice během úředních hodin:
Pondělí a středa: 8:00–12:00, 13:00–17:00
- Převodem na účet obce:
Číslo účtu: 1767239329/0800
Variabilní symbol: IČO podnikatele
Zájemci o uzavření smlouvy:
Pokud máte zájem zapojit se do obecního systému odpadového hospodářství, kontaktujte Obecní úřad Závišice: Osobně, Telefonicky: 556 856 000, E-mailem: obec@zavisice.cz
Odpady a kontrola podnikatelů
Na základě zákona o odpadech č. 541/2020 Sb. kontrolujeme podnikatelské subjekty, zda mají uzavřenou smlouvu o likvidaci odpadu. Týká se tato kontrola všech podnikatelů bez ohledu na druh jejich činnosti.
Podle § 147 zákona o odpadech (dále jen zákon) Obecní úřad kontroluje, zda právnické a podnikající fyzické osoby využívají obecní systém pouze na základě písemné smlouvy s obcí a v souladu s ní a zda nepodnikající fyzické osoby nakládají s komunálním odpadem v souladu s tímto zákonem, a mají zajištěno převzetí odpadu, který samy nezpracují v souladu s tímto zákonem, osobou oprávněnou k převzetí daného druhu a kategorie odpadu podle tohoto zákona. Zákon tedy nikterak nezužuje výkon kontroly pouze vůči subjektům, které podnikají podle zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání. Podobně nelze výkon kontroly zužovat jen na ty subjekty, které mají uvedenou adresu provozovny v živnostenském rejstříku. Ze zákona jasně vyplývá, že obecní úřad může kontrolovat všechny právnické osoby a fyzické osoby oprávněné k podnikání.
Jak lze postupovat, když podnikatelé tvrdí, že žádný odpad neprodukují a někteří místo smlouvy o likvidaci odpadu předkládají smlouvy o obalech?
Povinností původců odpadů je umožnit kontrolním orgánům přístup do objektů, prostorů a zařízení a na vyžádání předložit dokumentaci a poskytnout pravdivé a úplné informace související s nakládáním s odpady. V pochybnostech, zda se movitá věc příslušející do některé ze skupin odpadů uvedených v příloze č. 1 k tomuto zákonu považuje za odpad, rozhoduje krajský úřad. A to na návrh vlastníka této movité věci nebo správního úřadu, který provádí řízení, v němž se tato otázka vyskytla, nebo který rozhodnutí o této otázce potřebuje ke své další činnosti.
Podle zákona je každý povinen zjistit, zda osoba, které předává odpady, je k jejich převzetí podle tohoto zákona oprávněna. V případě, že se tato osoba oprávněním neprokáže, nesmí jí být odpad předán. K převzetí odpadu do svého vlastnictví na základě zákona je oprávněna pouze právnická osoba nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, která provozuje zařízení k využití, nebo k odstranění, nebo ke sběru nebo k výkupu určeného druhu odpadu, nebo osoba, která provozuje zařízení, nebo za podmínek stanovených v zákoně též obec. Povinnost uvedená v zákoně znamená značné posílení odpovědnosti původce (a též oprávněných osob, které odpady dále předávají) za další nakládání s jejich odpadem. Předávající si musí ověřit, zda přebírající má příslušný souhlas, který ho opravňuje k nakládání s daným druhem odpadu nebo k nakládání s odpady v dotčeném zařízení.
Zákon o odpadech ukládá původcům odpadů i povinnost převést odpady, které sám nemůže využít nebo odstranit, do vlastnictví pouze osobě oprávněné k jejich převzetí, například provozovateli zařízení k využití odpadů či odstraňování odpadů.
Původci mají také povinnost zařazovat odpady podle druhů a kategorií a shromažďovat je utříděné opět podle jednotlivých druhů a kategorií. Další důležitou povinností je vedení průběžné evidence o vznikajících odpadech a o způsobech nakládání s nimi.
Pokud původcům vznikají odpady, které jsou podle Katalogu odpadů zařazeny jako odpad podobný komunálnímu, tzv. živnostenské odpady podobné komunálnímu, zákon o odpadech jim umožňuje zapojit se na základě písemné smlouvy s obcí do systému, který obec zavedla pro nakládání s komunálními odpady. V písemné smlouvě musí být obsažena výše sjednané ceny za tuto službu. Jestliže se původce zapojí do uvedeného systému a neuzavře s obcí tuto smlouvu nebo nezajistí využití, nebo odstraňování odpadů v souladu se zákonem, může mu obecní úřad (podle § 118 odst. 3 bodu a) zákona) uložit pokutu až do výše 1.000.000 Kč.
Starší aktuality obce ZávišiceZobrazuji 50 posledních příspěvků.
|
|
DOTACE |
Dotace poskytnuté obcí:
Žádost o poskytnutí dotace na stavbu domovní čistírny odpadních vod (ČOV):
Pravidla pro poskytování finančního příspěvku na Domovní ČOV (pdf) - platná od 1.1.2024
Žádost o poskytnutí dotace (docx)
Dotace, které čerpá obec:
PROJEKT "Zmírnění a odstranění následků povodňových škod na území obce" je spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje.
PROJEKT "Úhrada nákladů vzniklých u JSDH v souvislosti s řešením povodní na území Moravskoslezského kraje" je spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje.
PROJEKT Pořízení DA pro JSDH Závišice je spolufinancován Evropskou unií.
Hlavním cílem projektu je pořízení dopravního automobilu pro výkon činnosti jednotek sboru dobrovolných hasičů obcí kategorie JPO II, III a V.
Dotace - Běžecké dráhy č. 117D815006825
Projekt "Běžecké dráhy" byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
Naše obec čerpá finanční příspěvek v rámci projektu "Cyklostezka Závišice" (Reg. číslo: CZ.06.4.59/0.0/0.0/16_038/0007762),
který je spolufinancován z EU, konkrétně z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).
V rámci projektu dojde k vybudování a rekonstrukci cyklostezky skrze obec Závišice, přičemž spojí katastry obce Rybí a města Kopřivnice.
Výstupem projektu tak souvislá značená cyklotrasa v celkové délce 3539 m.
|
|